Attacus Imperator

Attacus Imperator se řadí k čeledi martináčovitých, je to noční motýl, tedy můra. Žije v tropických a subtropických pralesech jihovýchodní Asie. Je méně známým bratrem druhu Attacus Atlas, jenž je díky ploše křídel, až 400 cm2, považován za největšího motýla na světě. Attacus Imperator sice není tak krásně vybarven, ale podle dostupných informací a našich zkušeností z domácího chovu je o něco málo větší. Jeho rozpětí křídel je až 34 cm.

Samec Attacus Imperator
Samec Attacus Imperator

Motýl během svého života projde čtyřmi stadii: vajíčko, housenka (larva), kukla (pupárium) a dospělý jedinec (imágo).

Z vajíček se během 5-10 dní líhnou housenky. Jednotlivé fáze mezi svlékáními se nazývají instary. Housenka martináče Attacuse projde přibližně pěti těmito stádii než se zakuklí. Housenka se živí šeříkem či ptačím zobem. Zhruba po třech měsících housenka doroste velikosti ukazováčku, ale bývá tlustší, dosahuje spíše tloušťky palce. V té chvíli přestane žrát a začne spřádat vlákno. Většinou se zamotá mezi listy a vytvoří si kokon, ve kterém se během týdne přemění na kuklu. Zámotek má nejdříve béžovou barvu a po pár dnech ztmavne a zhnědne.

V jihovýchodní Asii se jejich vlákna podobná hedvábí a vlně používají pro tvorbu látek, obdobně jako bourec morušový. Jen jejich chov na vlákno je proti bourci zanedbatelný.

Samička Attacus Imperator
Samička Attacus Imperator

Kukla se musí každý den rosit vodou, aby nevyschla. Housenka je ve stádiu kukly asi měsíc, ale může být i půl roku, záleží na teplotě prostředí. Nám se povedlo kuklení oddálit o několik měsíců hibernací v lednici. Báli jsme se, že bychom velmi žravé housenky jen ptačím zobem přes zimu všechny neuživily.

Když se motýl vylíhne, nejdříve se mu suší křídla, a během půl dne vypustí ze zadečku drobnou kapku červenobílé tekutiny. V tomto stádiu již ale nepřijímá žádnou potravu, ani nevylučuje, přežívá jen z tukových zásob. Motýl žije týden až 14 dní. Samec a samice si spojí zadečky, někdy i na několik hodin a tak vajíčka oplodní. Samice pak klade 200-500 vajíček.

Po pěti až deseti dnech se z vajíček opět líhnou housenky a celý proces, zhruba po půl roce, začíná nanovo.